
Jesi li kad čuo/čula za pojam neuroplastičnosti? Ne? OH! Čast je moja! Nadam se da će ti onda informacije u nastavku teksta biti baš osnažujuće i zanimljive. 😄
Za neuroplastičnost sam prvi puta čula na fakultetu te daljnjim proučavanjem, nekoliko mjeseci kasnije, shvatila kakva se moć krije u tom pojmu (i svojstvu).
Što je neuroplastičnost?
Ne znam koliko su zanimljive riječi koje počinju s neuro, a da odmah ne pomislimo na nešto ‘’što nije u redu s nama’’, no neuroplastičnost je svojstvo našeg mozga da se mijenja.
Mozak sa svakim novim iskustvom stvara nove veze u mozgu što zapravo predstavlja nove putove.
Možemo to zamisliti kao penjanje. Ponekad promašimo originalnu stazu, skrenemo kroz neki neprohodani, nepoznat put i shvatimo da nas vodi do istog odredišta.
Neuroplastičnost omogućuje da se prespoje živčane veze, uspostave nove te da se mozak uspije uspješno prilagoditi svim novonastalim izazovima, promjenama i okolnostima.
Godine su samo broj
Najbolja vijest u vezi ovog svojstva jest da se ono događa stalno! Da. Nisu bitne godine, nije bitno tko smo ili što. Bitno je ono čemu se izlažemo, kako odlučujemo reagirati, ponašati se. Svakim novim iskustvom, izazovom, okolnostima naš mozak stvara nove veze koje nam onda stvaraju nove putove različite od onih utabanih.
Činjenica jest da se ‘’mlađi’’ mozak puno brže mijenja i te veze se puno brže prespajaju, kidaju i slično, no to ne znači da ‘’stariji’’ mozak nema istu sposobnost.
Kao i za sve - i genetika ima svoju ulogu te interakcija genetike i okoline doprinosi tome koliko će biti izražena sposobnost promjene veza u mozgu.
''Ja sam ti jednostavno takav'' - e ne može!
Neuroplastičnost zapravo pobija argumente i tvrdnje ‘’ja sam ti takav, teško je mene već sad promijeniti’’. Žao mi je frende, moguće je, i ovo ti je samo isprika da ne poduzmeš konkretnu akciju, digneš malo guzicu i mijenjaš te veze u svojem mozgu.
Koje konkretne akcije poduzeti?
1. Obogatiti svoje okruženje
To bi podrazumijevalo: upoznavanje novih kultura, putovanja, čitanje, proučavanje, istraživanje, učenje novog jezika, neke nove vještine, provođenje više vremena vani, u prirodi, s ljudima, stvaranje novih socijalnih veza i povezanosti, novi hobiji i slično. Svako novo iskustvo koje nam je nepoznato (na početku možda i neugodno) nudi kapacitet da mozak stvori nove veze.
2. Kvalitetan odmor
Svi dosad slušamo koliko je san i odmor bitan, pa ću i ponoviti: SAN I KVALITETAN ODMOR SU BITNI!
Istraživanja su pokazala kako je san veoma bitan za plastičnost mozga te da kvalitetan san osigurava jačanje novostvorenih veza.
Isto tako, san nam pomaže boljem fizičkom i mentalnom zdravlju. Pa tko ne bi htio kvalitetno spavati kad toliko toga dobroga donosi?!
3. Tjelovježba
Ovaj dio me posebno raduje jer slušajući par podcasta na temu neuroznanosti i tjelovježbe neminovno je da (aerobna) tjelovježba itekako mijenja naš mozak. Istraživačica Wendy Suzuki je svoj rad preusmjerila prema istraživanju istog te u Ted talku ističe sve dobrobiti i znanstvene temelje, a ostavljam vam i genijalnu podcast epizodu. Ono što ćete čuti jest da bismo svi trebali željeti big, fat, fluffy brain. (OBOŽAVAM!)
Ukratko, dobrobiti tjelovježbe za naš mozak jesu: boosta plastičnost mozga, pomaže nam da se osjeamo bolje, zdraviji smo, vitalniji, može pomoći u prevenciji gubitka neurona u području hipokampusa (podrčja koje je iznimno bitno za pamćenje!)...
4. Prakticiranje mindfulnessa (svjesnosti)
Mnoga istraživanja pokazuju da mindfulness ili bivanje u trenutku bez razmišljanja o prošlosti i budućnosti i osvrt na ovo sada može pomoći neuroplastičnosti mozga.
5. Igra(nje)
Što je život nego igra?! Vjerovali ili ne - igranje i zaigranost pomaže mozgu da održava svojstvo neuroplastičnosti. Možda je baš ovo pravi trenutak da ostavimo po strani mišljenje kako je igra samo za djecu i da kao ‘’odrasli’’ uvažimo moć iste.
Uostalom, u životu je stvarno dosadno bez igre. I znam da će biti pitanja poput - kada, pa nemam vremena, pa što da se igram… I know. Been there. Igra može biti ono što vam je dovoljno zabavno, a da nije vezano uz posao ili privatne obaveze - poput crtanja, ''glupog'' plesanja na neku omiljenu pjesmu ili ako ste roditelji - jednostavno upuštanje u slaganje legića s vašim klincima. Također, društvene igre, videoigre, križaljke, sudoku…sve to pomaže našem mozgu i poboljšava neuroplastičnost.
Za kraj...
Neuroplastičnost je zapravo odličan razlog i kontraargument za onu ‘’ja se ne mogu promijeniti’’. Zapravo, imamo izbor. Pitanje je želimo ga li iskoristiti.
Dakako, u ovome kratkom tekstu istaknute su dobrobiti neuroplastičnosti, ali kao i svaka stvar/svojstvo ono ima i svoje ‘’tamnije’’ strane. Ponekad neuroplastičnost može biti i negativno svojstvo u slučajevima poput uzimanja supstanci, bolesti, traume ili nekih drugih, težih medicinskih stanja.
Kako bilo, kod ‘’zdravih’’ jedinki ona donosi mnogo toga dobrog i nadam se da ćete je vješto koristiti!
Kako vam se čini neuroplastičnost? Jeste li odlučili stvari preuzeti u svoje ruke? 😀
Dodatni resursi za one koji žele znati više o ovoj temi:
Dr. Wendy Suzuki: Boost Attention & Memory with Science-Based Tools | Huberman Lab Podcast #73
No.1 Neuropsihijatrica Otkriva: 6 Ključeva za Razvoj Mozga i Mentalnog Zdravlja - Prof. Vida Demarin
Mozak, Um, Duša: Vida Demarin x LOOD
The Exercise Neuroscientist: NEW RESEARCH, The Shocking Link Between Exercise And Dementia!
No.1 Neuroscientist: Stress Leaks Through Skin, Is Contagious & Gives You Belly Fat!- Dr. Tara Swart
Add comment
Comments